Cankarjev dom – Velika sprejemna dvorana / 16. – 17. september 2023
Cultural and Congress Centre – Grand Reception Hall / 16. – 17. September 2023
Prodaja mineralov, fosilov in nakita
Razstavljavci iz Slovenije in tujine
Pred 4,6 milijardami let se je iz dela velikega medzvezdnega oblaka izoblikovalo naše Osončje z osrednjo zvezdo – Soncem, osmimi planeti, množico manjših teles in prašnatih delcev, ki poseljujejo velik del na videz praznega prostora med planeti. Mala telesa Osončja so zgoščena v nekaj območji. Asteroidi so večinoma zbrani v glavnem asteroidnem pasu med Marsovo in Jupitrovo orbito, v Kuiperjevem pasu onstran Neptunove orbite se nahajajo pritlikavi planeti in množica manjših ledenih teles, rob Osončja pa je Oortov oblak iz ledenih jeder kometov, ki se razteza vse do pol poti do najbližjih zvezd. V miriadi malih teles Osončja se skrivajo informacije o nastanku in razvoju naše ožje vesoljske domovine, zato je njihovo raziskovanje izjemnega pomena.
Razstavo pripravljata Prirodoslovni muzej Slovenije in Zavod Cosmolab
Avtorja razstave: Andrej Guštin in Miha Jeršek
Kalcit je eden najpogostejših mineralov na površju Slovenije. Še posebno je zanimiv kadar tvori kristale, ki jih občudujemo s prostim očesom. Takši so tudi kalciti iz Velike Pirešice, ki imajo pestro oblikovane kristale, občasno pa se najdejo tudi zelo dobro ohranjeni kristali in kristalne kopuče večjih dimenzij.
Razstavo pripravlja Prirodoslovni muzej v sodelovanju z zasebnima zbirateljema Iztokom Kovačem in Dejanom Šauperlom.
Avtorji razstave: Miha Jeršek, Dejan Šauperl in Iztok Kovač
Z brušenjem in poliranjem kamna poudarimo njegove optične lastnosti , predvsem barvo in sijaj. S primerno obliko, pa plemenitemu kamnu še več svetlobe, več lesketanja in plemenitemu kamnu damo preprosto uporabno vrednost.
Prikaz brušenja pripravljata Višja strokovna šola Srečka Kosovela iz Sežane in Prirodoslovni muzej Slovenije. Demonstrirajo študentje in diplomanti Višje strokovne šole iz Sežane
Pohorje je v geološkem smislu povsem drugačno od velikega dela Slovenije, saj ga gradijo predvsem magmatske in metamorfne kamnine. Med metamorfnimi je nekaj posebnega serpentinit, ki je izrazito rumen, vsebuje pa vključke drugih mineralov, ki mu dajo značilen in atraktiven videz. Na osnovi zbranih vzorcev na terenu, ob donaciji materiala s strani Vilija Rakovca in pod okriljem Prirodoslovnega muzeja Slovenije, je izdelana serija kabošonov. Med seboj se razlikuje po velikosti in teksturi ter uvršča pohorski serpentinit kot plemeniti različek serpentinitni žad med uporabne plemenite kamne.
Razstavo pripravljata Prirodoslovni muzej Slovenije in Višja strokovna šola Srečka Kosovela iz Sežane
Avtorja razstave: Tina Petrič in Miha Jeršek
Veliki leščur je največja endemitska školjka v Sredozemskem morju. Zaradi pojava virusa leta 2016 na obali Španije je v nekaj letih na robu izumrtja. Njegove lupine so sestavljene iz kalcita in aragonita in imajo na notranji strani ohranjeno plast biserne matice. Njena uporabnost je izjemna, zavarovani vrsti pa želimo, da okreva in ponovno zavzame habitat, v katerem ima velik ekološki pomen.
Razstavo pripravljata Prirodoslovni muzej Slovenije in Višja strokovna šola Srečka Kosovela iz Sežane
Avtorji razstave: Nina Prunk, Tea Knapič in Miha Jeršek
Zlatarska šola je je oblika neformalnega izobraževanja v zlatarskih tehnikah, praktično usposabljanje obsega 120 ur. Delavnico, na kateri si bodo obiskovalci oblikovali svoj kos nakita, bo vodila mentorica šole.
V sodelovanju z: Zlatarska šola Tina Mežek s.p.
Okamenki so zadnji cikel slik slikarke Tatjane Mijatović v katerem se je podala v likovno raziskovanje fosilov rib, amonitov, školjk, morskih trav, praproti, insektov in sledi, ki jih pušča narava v procesu fosilizacije. Na slikah so vidni elementi polivanja barv, ki tvorijo zanimive slučajnosti, odtise ostankov rastlin in pike, ki jih slikarka skoraj obvezno vnaša v likovna dela.
Ustrezno izpolnite prijavnico/naročilnico. / Fill in the Application form/Order form.